Ако планираш бременност или вече си щастливо бременна e важно да знаеш как се проследява бременността и какво точно се случва с твоето тяло и с бебето през този период.

Термини като гестационна седмица и лунарен месец звучат объркващо, но всъщност те са много важни за лекаря, който проследява бременността. В по-долните редове ще се опитаме да внесем малко повече яснота.

Как да броим гестационните седмици?

Бременността трае 40 седмици, като лекарите я следят в гестационни седмици. Тези 40 седмици се броят от първият ден на последния менструален цикъл на жената до предполагаемия термин за раждане.

Лунарен месец

Всички знаем, че една бременност трае 9 месеца. Тези девет месеца се делят на 3 така наречени триместъра. Във всеки един триместър от бременността се случват различни неща с бебето и майката. Един триместър е дълъг около 12-13 гестационни седмици.


Първи триместър /1-13 седмици/

През първата седмица всъщност все още не си бременна. Това е първият ден от последната менструация и се използва за определяне на началната дата на бременността.

Бременността може да се отчете от тест или гинекологичен преглед между 5-7 седмица, зависи от дължината на твоя цикъл. Първите три месеца от бременността са най-важни за развитието на твоето бебе. През тези 13 седмици се оформят всички важни органи и вътрешни системи на бебето – сърце, мозък, гръбнак, кръвоносна система, зачатъци на крайниците, очи, уста, нос, брадичка. То започва да се движи, дори може да си смуче палеца!

Бебето преминава от размер на маково семенце около 5-6 седмица до размер на праскова през 13-та седмица, когато завършва първия триместър от бременността.

Всички основни органи на бебето вече са оформени и започват да растат.

Втори триместър /14-27 седмици/

Смята се, че вторият триместър е най-хубавата и лека част от бременността, тъй като нивата на хормоните започват да спадат, симптомите на сутрешно гадене, неразположение и умора започват да намаляват, ставаш по-енергична и бебето не е все още твърде голямо и тежко.

Както споменахме вече, оттук нататък бебето започва да расте и заедно с него всичките му органи растат и започват да функционират. То започва да се движи и разтяга, мускулите се развиват, костите се втвърдяват.

Около 19-20 седмица е възможно да започнеш да усещаш движенията на бебето. Можеш да започнеш да му говориш и пускаш музика, защото то вече чува!

Трети триместър /23-37+ седмици/

Последният триместър се счита за най-тежкия за майката поради редица фактори, най-вече защото бебето расте много бързо. В този етап то достига пълния размер, в който е готово да се появи на бял свят. През този период бебето започва да отваря и затваря очите си, белите дробове узряват и то променя позицията си в матката – обръща се надолу с главата.

При майката се появяват умора, болки в кръста, киселини и е възможно подуване на крайниците. Третият триместър продължава до момента на раждане, като бебето се счита за доносено до края на 37-ма седмица. Дотогава то вече има развити сърце, кръвоносни съдове, мускули и кости.

Бременността е период изпълнен с най-различни промени както за майката, така и за бебето. Грижи се за себе си, защото това е един от най-важните етапи в твоя живот и в този на твоето бебе!




Sources:

https://www.forlife.bg/bremennost-gestacionni-sedmici-maika-bebe

https://www.prenatal-denk.bg/instrumenti/kalendar-bremennost-po-sedmitsi/#13




www.activecitizensfund.bg

"This publication was created with the financial support of the Active Citizens Fund Bulgaria under the Financial Mechanism of the European Economic Area. The entire responsibility for the content of this publication lies with the Health and Social Development Foundation and under no circumstances can it be assumed that this publication reflects the official opinion of the Financial Mechanism of the European Economic Area and the Operator of the Active Citizens Fund Bulgaria."

Categories: Blog